niedziela, 25 września 2022

JAK PORADZIĆ SOBIE ZE SMUTKIEM, SMUTEK, BRAK CHĘCI DO ŻYCIA, JAK PRZESTAĆ BYĆ SMUTNYM, SMUTNĄ?

 

Dziś temat na życzenie. Problem opiszę na przykładzie Eweliny. Ewelina ma 30 lat, pracuje w małej firmie, gdzie zajmuję się sprzedażą. Problem Eweliny to fakt, że często jest smutna i nie ma motywacji aby zrobić coś dla siebie. Ewelina nie wie dlaczego? Niby wszystko jest w porządku. Ewelina ma pracę, jest w związku z Marcinem. Każdy jej dzień wygląda prawie tak samo. Wstaje o godzinie szóstej, myje się, przygotowuje śniadanie, potem jedzie do pracy. Ewelina nie lubi swojej pracy, nie lubi też współpracowników i swojej szefowej. Atmosfera w pracy jest niedobra, często są plotki a szefowa czepia się do niemal wszystkiego.  Ewelina pracuje sumiennie ale nikt tego nie widzi i nie docenia. W związku czuje się wykorzystywana. Marcin nie lubi nic robić, po pracy jak mówi, musi odpocząć. Nie chce też słuchać co wydarzyło się u niej pracy?

Ewelina nie lubi siebie, najczęściej siebie krytykuje. Jak popełni jakiś błąd, to wyzywa siebie w myślach od idiotek, nieudaczników itp.


JAK PRZESTAĆ BYĆ SMUTNĄ?


Po pierwsze, pamiętać, że smutek jest potrzebną emocję i warto  odkryć samemu lub przy pomocy coacha, co kryje jest za tym smutkiem. Może być ze smutkiem  powiązanie rozczarowanie, niezrealizowana potrzeba akceptacji, ból związany z odrzuceniem lub coś zupełnie innego.


Po drugie, warto zadbać o swoje potrzeby. Opisywana wyżej Ewelina stawiała zawsze potrzeby innych nad swoimi.


Po trzecie zastanowić się jak wygląda  Twój dialog z tzw. krytykiem wewnętrznym czyli co Ty sama (sam) mówisz do samego siebie. Często są to stwierdzenia pochodzące od naszych rodziców. Wielu psychologów podkreśla, jak istotne są to czynniki. prof. nadzw. Uniwersytetu w Austin Kristin Neff, potwierdza negatywny wpływ krytyka na samopoczucie.

 Co w takim razie w zamian krytyka wewnętrznego?

 Profesor Kristin Neff zaleca aby zamiast po raz kolejny siebie krytykować – zamienić głos krytyka wewnętrznego na głos współczucia. Zamiast negatywnego oceniania zastanowić się co w tej sytuacji  powiedziałby nam prawdziwy, życzliwy współczującym nam przyjaciel…


Po czwarte, zwrócić uwagę na odżywianie. Jeśli Twoje odżywianie to fast food i słodycze, niestety ma to wpływ na Twój nastrój. Są badania naukowe potwierdzający fakt, działania magnezu, witamin B complex i potasu na poprawę samopoczucia.


Po piąte, ważna jest budowanie w sobie nadziei. Profesor Charles Snyder podkreśla w wnioskach w swoich badaniach, że właśnie nadzieja podnosi naszą motywację do rozwiązanie problemu i efektywność aż o 20 %.


Po szóste, wsparcie drugiej osoby. Liczne badania naukowe dowodzą, jak wsparcie kogoś może być ktoś bliski lub coach sprawiają, że czujesz się lepiej i  nie czujesz się sama z problemem i jeszcze ta osoba może szybciej znaleźć rozwiązanie Twojego problemu.

JEŚLI POTRZEBUJESZ RADY, POMOCY, wskazówki, WYSTARCZY NAPISAĆ DOBRYCOACH@WP.PL

 

3 komentarze:

  1. Nie warto przekładać potrzeb innych nad swoje :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkie Twoje podpowiedzi bardzo cenne.
    Myślę, że warto mieć coś dla siebie. Hobby, zainteresowania, które sprawiają nam radość. I oczywiście praca nad sobą.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń