niedziela, 9 grudnia 2018

DZIECKO, NASTOLATEK UZALEŻNIONY OD INTERNETU, GIER...


DZIECKO, NASTOLATEK UZALEŻNIONY OD INTERNETU, GIER...

Dziś temat na specjalne życzenie Czytelnika z Warszawy….

 Problem opisze na przykładzie Iwony. Iwona jest naukowcem i pracuje w zaprzyjaźnionym instytucie naukowym na Uniwersytecie Warszawskim. Iwona to dobra i życzliwa koleżanka, raz pomogła mi w przygotowaniu konferencji naukowej.

Iwona ma 40 lat i 17 – letniego syna – Mikołaja. Problem Iwony to fakt, że zauważyła, że syn stale siedzi przy komputerze i gra w gry lub ogląda filmy na Youtube  lub wymienia się informacjami na Facebooku.

Ostatnio syn przestał się uczyć się i zaczął być agresywny zarówno w stosunku do matki jak i do ojca.

 Iwona postanowiła, że jeszcze dziś zabierze mu komputer i telefon i problem zostanie szybko i skutecznie rozwiązany.

Jednak Mikołaj bardzo agresywnie zachował się, jak nagle odcięto mu dostęp do Internetu, zaczął wyzywać matkę i głośno krzyczał, dostał histerii, walił w drzwi i nie udało mu się nic wytłumaczyć….

Maż Iwony nie mógł znieść jego krzyków i oddał mu szybko telefon i znowu wszystko było tak samo. Syn się zamykał się w pokoju i grał i nic się nie odzywał ani do matki ani do ojca.

 Iwona czuła bezradność i złość. Dlaczego jej kochany syn izoluje się? Co takiego jest w Internecie, że on nawet parę słów nie może powiedzieć do niej? Jak będzie wyglądała przyszłość syna? Już widzi, że syn się nie uczy bo mówi, że nauka w szkole jest bezsensu. Iwona wie, że jeśli syn przestanie się uczyć,  nie będzie miał  w przyszłości ani pracy ani własnej rodziny. Iwona postanowiła że poprosi męża o pomoc. Uważała, że ojciec najlepiej może przekonać syna do zmiany. Niestety rozmowa syna z ojcem nie dała efektu. Iwona płacze i  jest załamana .


 

 Co trzeba  zrobić gdy zauważysz,  że dziecko robi źle a żadne metody nie działają ?

 

 Po pierwsze,  pamiętać, że całkowite zakazywanie gier komputerowych i siedzenia przy komputerze nie ma sensu. Jedynie o co warto walczyć, to o ograniczenie czasu jaki spędza dziecko w Internecie i zachowanie właściwych proporcji między nauką, czasem spędzanym z rodziną, czy z rówieśnikami a czasem spędzonym w Internecie.

 

Po drugie, warto poprosić o pomoc. Samemu robi się wiele błędów, nieświadomie buduje się mur między rodzicem a dzieckiem. Wiele rodziców  stosuje  zakazy np. zabrania korzystania z internetu i nie wie jak komunikować się z dzieckiem. Dlatego potrzebne są wskazówki coacha lub pedagoga lub innej osoby. Ta osoba powinna mieć wiedzę z psychologii dziecka,nastolatka oraz bardzo dobry kontakt z dziećmi czy z młodzieżą.

 

Po trzecie, pamiętać, że wielogodzinne siedzenie przed komputem sprzyja izolacji dziecka i problemom z koncentracją. Warto zastanowić się co interesuje dziecko w sieci, co zyskuje spędzając w ten sposób swój czas po szkole. Znam rodziców, którzy początkowo zadowoleni są, że dziecko spędza czas w domu i według nich jest bezpieczne i jest cisza. Dopiero po około roku zauważają, że dziecko przestaje się odzywać i kontakt z nim jest ograniczony.

 

Po czwarte, z badań wynika, że najszybciej uzależniają się od Internetu dzieci i nastolatki z niskim poczuciem własnej wartości. Tak jak pisał profesor Zygmunt Bauman, kontakty się w sieci mogą uzależniać bo ludzie czują się dobrze w wirtualnym świecie. W Internecie jak twierdzi Bauman nikogo nie spotyka  odrzucenie, jeśli ktoś nie chce z nami rozmawiać np. na chacie, szybko można znaleźć nową osobę do rozmowy. Daje to iluzję prawdziwego kontaktu z drugim człowiekiem a jak dowodzi profesor Bauman takie kontakty są powierzchowne i nie wymagają od nas wysiłku, zaangażowania, energii....

 

 Po piąte, jak wynika z badań naukowych EU Kids Online  ponad 38 proc. polskich nastolatków w wieku 11-16 lat czuje się pewne siebie i lepiej,   rozmawiając w Internecie niż w kontaktach bezpośrednich z innymi ludźmi. Aż 35 proc. dzieci w tym wieku zaniedbuje rodzinę, znajomych, naukę lub hobby. Badane nastolatki stwierdziły, że wolą spędzać czas w Internecie niż uczyć się czy też spotkać się z koleżanką czy z kolegą.

Skutkiem może być zanik umiejętności społecznych bo jeśli nie ćwiczymy komunikacji w świecie realnym, to ta umiejętność powoli zanika i pojawią się trudności np. inicjowaniu i powstrzymaniu rozmowy z innymi ludźmi. Dlatego w moim przekonaniu warto podjąć  kroki w celu zmiany tej niekorzystnej sytuacji.

 

W opisywanej wyżej sytuacji było ciężko. Syn Mikołaj wprawdzie od razu mnie polubił jednak o ograniczeniu czasu spędzonego w sieci nie chciał słyszeć. Pomogła opracowana strategia działania opracowana specjalnie dla Mikołaja i krok po kroku była ona wdrażana przeze mnie oraz matkę i ojca Mikołaja. Mikołaj nie raz był agresywny a Iwona chciała się poddać bo w domu panowała nieprzyjemna atmosfera, jednak  przy moim wsparciu była konsekwentna w działaniu.

 Dziś Mikołaj spędza przy komputerze maksymalnie godzinę, ma nowe zainteresowania i jeszcze przygotowuje się do matury i chce studiować na Uniwersytecie Warszawskim  i jest duża szansa, że zrealizuje swoje cele.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, warto do mnie napisać, mój email dobrycoach@wp.pl

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi i wartymi uwagi adresami www.

Od jakiegoś czasu kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy np. ostatnio kupiłam oryginalny pierścionek i jestem bardzo zadowolonaTO UCZCIWY SPRZEDAWCA. Polecam bo naprawdę warto !!!hpt://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH, DOBRYCH CENACH...

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz