wtorek, 26 maja 2020

JAK WALCZYĆ Z PERFEKCJONIZMEM Z PRZYMUSEM BYCIA NAJLEPSZYM


 Dziś historia Marii a problem bycia najlepszym jest napisany specjalnie na życzenie Czytelniczki Pani Iwony.
 Maria ma 35 lat, pracuje w korporacji jako menadżer . Problem Marii to jej perfekcjonizm w życiu zawodnym i prywatnym. Jak wchodzi do biura, podwładni już są zdenerwowani bo Maria uważa albo ktoś pracuje na 100 % albo niech sobie szuka pracy gdzieś indziej.

Nie ma miejsca w jej dziale na błędy, zwolnienia lekarskie czy na chwilowy brak kreatywności. O Marii nikt nie mówi dobrze. A to właśnie Maria zostaje po godzinach bo musi pracować jak najlepiej a jeszcze musi pokazać jakie są standardy pracy w korporacji– wydajność i nadgodziny. Maria nie rozumie, że ktoś musi po pracy odpocząć lub zająć się małym dzieckiem, musi siedzieć w biurze tak jak ona do godziny 19- stej a czasem dłużej.
 Maria zmęczona wraca do domu, a tam czeka na nią jej narzeczony Radek.  Radek nie rozumie perfekcjonizmu, preferuje luz i święty spokój i  w związku z tym nie przejmuje się wieloma sprawami -  Kto przejmowałby się, że jest bałagan w kuchni? Albo że w lodówce nie ma nic na kolację?
   Maria krzyczy, że ona nie będzie wszystkiego robiła. Gdy jednak Radek stwierdził, że jednak pomoże w sprzątaniu, Maria powiedziała, żeby lepiej  nic nie robił bo on wszystko robi niedokładnie i beznadziejnie. Maria czuję się przemęczona, smutna, źle śpi i chciałabym zmienić swoje życie ale nie wie jak?


 CO ZROBIĆ JAK MUSISZ STALE BYĆ NAJLEPSZA?

Po pierwsze, jak twierdzą psycholodzy Simon Sherry i dr Martin M. Smith bycie perfekcjonistą to nierealistyczne oczekiwanie aby samemu być idealnym i otaczać się idealnymi ludźmi. Takie oczekiwanie sprawia, że perfekcjonistki boją się obsesyjnie popełnienia błędu i opinii otoczenia. Perfekcjoniści bardziej niż inni są narażeni na depresję i częściej chorują na  choroby psychosomatyczne.

Po drugie, często perfekcjoniści sprawiają wrażenie osób pewnych siebie a nawet aroganckich, bardzo silnych i stanowczych. Tymczasem często perfekcjonistom brakuje poczucia własnej wartości i odpowiedniego podejścia do swoich niepowodzeń i tolerancji do błędów popełnianych przez innych.

Po trzecie, warto przyjrzeć się przekonaniom w które człowiek wierzy… Wielu perfekcjonistów wierzy w następujące stwierdzenia np. "Jeśli coś robić to robić to najlepiej lub w ogóle”, "Błąd to największa porażka",  "Wszystko musi być super zrobione najlepiej przed terminem realizacji zadania",  "Tylko słabi i nieudacznicy odnoszą porażki" itp

W przypadku opisywanej Marii zaczęliśmy od wzmocnienia jej poczucia wartości ale też nauki empatycznych zachowań w pracy i w domu. Maria początkowo uznała empatię, uważność w dobieraniu słów, tolerancję dla swojego partnera za głupotę, jednak udało mi się ją przekonać że można inaczej.Maria ma teraz lepsze relacje ze współpracownikami i ze swoim narzeczonym a wydajność jej pracy i jej działu polepszyła się …
JESLI MASZ PROBLEM, NAPISZ DO MNIE DOBRYCOACH@WP.PL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz