poniedziałek, 3 maja 2021

NIEPEWNOŚĆ SIEBIE JAK WALCZYĆ Z NIEPEWNOŚCIĄ SIEBIE?

 

Dziś temat na życzenie.

Problem opiszę na przykładzie Joli. Jola ma 31 lat, pracuje w polskiej, małej firmie gdzie zajmuje się obsługą zamówień internetowych.

Jola jest niepewna siebie i ta niepewność siebie ma negatywny wpływ na jej życie. Jola nie umie odmawiać komuś np. szefowi gdy dokłada jej nowych zadań, nie umie powiedzieć „nie” gdy klient krzyczy na nią w rozmowie telefonicznej. Boi się sytuacji gdy musi coś powiedzieć na zebraniach w pracy .

Jola odczuwa niepewność w kontakcie z jej narzeczonym. Czuję się nieatrakcyjna gorsza i często zastanawia się czy Marcin jej nie zdradza bo jest tyle piękniejszych i przebojowych od niej kobiet…. Gdy Marcin na nią krzyczy, ona nie umie powiedzieć, że chce porozmawiać w inny sposób.  Dlaczego się boi? Bo ma lęk przed samotnością, że on odejdzie tak jak jej ojciec do innej kobiety…

Co zrobić jak czujesz się niepewna siebie?

Po pierwsze, zastanowić się w jakich sytuacjach czujesz niepewność, lęk? Czy są sytuacje, w których czujesz się pewnie siebie? Opisywana wyżej Jola czuje pewność siebie gdy rozmawia z koleżanką, gdy robi zakupy, gdy przebywa z osobami, które ją dłużej znają i lubią.

Po drugie, zacząć walkę z niepewnością siebie. Dlaczego to jest ważne? Osoby niepewne siebie wg badań naukowych rzadziej awansują i mają mnie udane związki i odczuwają subiektywnie mniej szczęścia niż osoby, które są pewne siebie.

Po trzecie, zidentyfikować kto z otoczenia ją najczęściej krytykuje. W przypadku opisywanej wyżej Joli to jej narzeczony sprawiał, że czuła się niepewna, często smutna, odczuwała lęk. Partner nie umiał powiedzieć w konstruktywny sposób co mu nie pasuje. Najczęściej mówi Joli np. że ona nie umie gotować gdy jedno danie jej nie wyszło, albo twierdził, że jest ona głupia jak większość kobiet, przy tym nie sprecyzował jakie zachowania uważa za głupie. Często sami nie wiemy, że bliska osoba może ranić i sprawiać, że czujemy się niepewnie…. Warto posłuchać uważnie co mówi do Ciebie mąż czy też żona, Twoja mama, ojciec,. siostra, znajomi itp. Jeśli zauważysz że ktoś Ciebie rani czasem w sposób nieświadomy, to warto za pomocą coacha to zmienić i powiedzieć tej Osobie, że to co mówi, nie jest prawdą.

Po czwarte, warto prześledzić co Ty sama do siebie mówisz, bo kobiety najczęściej siebie krytykują i zawsze jest coś nie tak....

Na ten temat jeszcze napiszę

3 komentarze:

  1. Ludzie bezwiednie wyczuwają osobę niepewną siebie i czasem równie bezwiednie eksperymentują na niej. Czytałam też, że osoba niepewna siebie przyciąga toksycznych ludzi. Uwolnienie się od tego błędnego koła wymaga ogromnej pracy, jak zresztą każda konstruktywna zmiana.
    Dobrze, że żyjemy w czasach, gdy o tych spawach się mówi i łatwiej uzyskać pomoc psychologiczną.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy post, zgadzam się ,że trzeba znalezc w sobie problem i go nazwać ale nie na wszystko jest rada, jak zmienić prace 7 lat przed emeryturą i walczyć z mobingiem stosowanym przez przełozonych?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja uważam, że tego narzeczonego to trzeba po prostu odprawić. Jeśli w taki sposób się odzywa do osoby, którą niby kocha, to nie jest wart angażowania emocji i czasu.

    OdpowiedzUsuń