środa, 13 czerwca 2018

JAK PORADZIĆ Z LĘKIEM ?


Jak poradzić sobie z lękiem?


 Dziś temat na życzenie Czytelnika z Krakowa oraz Pani Ani z Warszawy. Wasze emaile czytam uważnie i staram się poprzez ten blog choć trochę pomóc.


Problem opiszę na przykładzie Marka. Marek ma 35 lat, jest dyrektorem działu marketingu w Warszawie w korporacji FM.


Na zewnątrz Marek  jest silny i odważny a poza pracą jest pełen lęku ale na szczęście prawie nikt tego nie widzi i nie domyśla się jak jest naprawdę… Marek boi się, że  utraty pracy. Do korporacji, w której pracuje ciągle przyjmowani są młodzi, świetnie wykształceni ludzie i pracują na niższych stanowiskach niż on. Szczególnie denerwuje go Jacek, młodszy od Marka i skończył studia w Niemczech i  z doświadczeniem u konkurencyjnej firmy. Marek czuje, że Jacek zazdrości mu dobrej pensji, służbowego samochodu  i wyjazdów służbowych. Marek czuje konkurencję i że wystarczy jeden błąd a on straci posadę a Jacek zajmie jego miejsce.


Marek ma lęki związane z pieniędzmi.  5 lat temu wziął dwa kredyty hipoteczne, jeden na mieszkanie na Kabatach a drugi kredyt na budowę domu. Jego żona nie pracuje, zajmuje się wychowaniem 6-letniego syna, więc cały ciężar zarabiania na życie i na kredyty spada na Marka. Marek czasem ma sny, że traci pracę, że traci mieszkanie i wszystko się wali…


Wstaje rano zdenerwowany i idzie do pracy z jeszcze większym stresem. Nie może o tych lękach opowiedzieć żonie bo tak zacznie jeszcze bardziej niż on martwić się o przyszłość. W pracy też nie ma nikogo z kim można byłoby porozmawiać, żeby nie powstały plotki…


 Inny przypadek to Maria. Lęk Marii to martwienie się o swoje zdrowie i o przyszłość swoich dzieci.


Syn Marii ma 17 lat, ciągle chodzi na imprezy a w szkole ma słabe oceny. Lęk Marii to że syn wpadnie w złe towarzystwo i że zacznie brać narkotyki. Maria nie potrafi rozmawiać z nastolatkiem. Dotychczas mówi synowi, żeby zaczął się uczyć i przestał zadawać się z kolegami bo nic dobrego z tego nie wyniknie. A syn odpowiada jej” matka nie marudź” i wychodzi z domu a potem w nocy wraca pijany… Maria czuje bezsilność i ciągły lęk co będzie?


 Jak poradzić sobie z lękiem?


 Po pierwsze, zidentyfikować czego się boimy, czy boimy się konkretnej sytuacji czy tego że sobie nie poradzimy?


Po drugie,  warto zastanowić się czy te sytuacje, które człowiek tworzy w wyobraźni. A wizje co się stanie co zwykle straszniejsze,  niż to co może zdarzyć się w rzeczywistości. W tych wyobrażeniach ludzie mający lęk nie uwzględniają, że być może będzie pomoc innych, że każda trudna sytuacja to szansa na kreatywność.


Po trzecie, badania naukowe wskazują korelację między niską samooceną a poziomem lęku. Osoby o niskiej samoocenie w trudnej dla siebie sytuacji mówią „nie dam rady”,  że są do niczego, że nie potrafią.


Po czwarte,  jak dowodzą, badania naukowe Davida M. Clark’a dowodzą iż w pokonaniu lęku pomaga konfrontacja z nim. Osoby, które unikają sytuacji, ludzi wywołujący w nich lęk, utrwalają swoją postawę obronną.


Po piąte, wsparcie emocjonalne .Warto poszukać osób, które będą nas wspierać.


Po szóste, gdy czujemy że lęk utrudnia życie, trzeba pójść do terapeuty a on opracuje indywidualny program walki z lękiem.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy, warto napisać na mój email dobrycoach@wp.pl.
Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www.
Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękne kolczyki. To uczciwy sprzedawca. Polecam! http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.  
 
 

 


 


 

1 komentarz:

  1. Lęk to poważna sprawa, nie można go bagatelizować...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń