niedziela, 27 maja 2018

MOBBING W PRACY W KORPORACJI JAK BRONIĆ SIĘ, SPOSOBY NA MOBBING


Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

 O ten tekst prosiła mnie Czytelniczka.

Problem opiszę na przykładzie Iwony. Iwonę poznałam  u mojej koleżanki. Iwona ma 33 lat, pracuje w międzynarodowej Agencji Reklamowej w Warszawie. Iwona zajmuje się kontaktami z czołowymi klientami.

Jej problem to mobbing ze strony szefowej. Iwona zawsze marzyła o pracy właśnie w tej Agencji Reklamowej, przez 2 lata pracowała w małej firmie, potem  dostawała się do innej firmy aż wreszcie przeszła pomyślnie trudne i żmudne etapy rekrutacji i została podpisana z nią umowa. Na początku wszystko się układało.  Jednak po kilku miesiącach szefowa zaczęła ją publicznie krytykować.

Często też Iwona była pomijana przy imprezach firmowych. Szefowa wszystkich zapraszała a Iwonie powiedziała, że ona nie ma nie przychodzić, nie wyjaśniła dlaczego.

Potem Iwona dowiedziała się od koleżanki, że szefowa mówi innym pracownikom o niej, że jest niekompetentna, że nie ma sensu z nią współpracować i że niedługo ją zwolni.

Iwona czuła się samotna w firmie, żadnych ludzi, którzy stanęliby w jej obronie.

Pojawiły się problemy ze zdrowiem. Iwona nie mogła spać,  odczuwała ciągłe zmęczenie i smutek. Czuła się bezradna, nie wiedziała co zrobić?

Nie mogła zrezygnować z pracy bo ma kredyt mieszkaniowy i 6-letniego syna na utrzymaniu, którego samotnie wychowuje.

A z drugiej strony tak ciężko pracowała na tą pozycję w firmie, że szkoda byłoby

Nikt tego problemu nie rozumiał. Mama Iwony radziła, wytrzymać w pracy bo o inną pracę ciężko. Koleżanka z pracy stwierdziła, że szefowa taka jest i trzeba się z tym pogodzić, najlepiej siedzieć cicho a może przestanie..

 Co zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze, pamiętaj, że strategia, która zakłada, że trzeba poczekać, aż problem sam się rozwiąże jest nieskuteczna. Nie wolno też zakładać, że nie odzywając się gdy ktoś  nas atakuje w pracy i obniża nasze kompetencje dajemy mimowolne przyzwolenie na kontynuację na takiego postępowania.

Po drugie, zwrócić się po pomoc do coacha a on opracuje taktykę zmiany tej sytuacji.

Opisywana wyżej Iwona dostała ode mnie konkretne wskazówki jak mówić i co mówić do szefowej, jak się bronić umiejętnie?

Po trzecie, dbać o siebie. Jeśli ktoś jest w krytycznej sytuacji i nie dba o siebie np. o swoje przyjemności, o ciekawie spędzony czas wolny, prawdopodobieństwo wyjścia z tego sytuacji maleje….

Po czwarte,  pamiętać, że mobbing jest szkodliwy przede wszystkim dla psychiki, j typowymi zaburzeniami będącymi skutkiem długotrwałego mobbingu są: zespół depresyjny, stany lękowe i fobijne oraz PTSD (zespół stresu pourazowego).
 Po piąte, jak trafnie zauważył niemiecki psychiatra Heiz Leymann, działanie osoby lub osób stosujących mobbing ma na celu pokazanie osobie, że nie ma dla niej miejsca w firmie i zniszczenia jej  na polu zawodowym oraz prywatnym. Jest to według H. Leymanna  psychiczny terror, a osoby mobbingujące nie zyskują nic poza „satysfakcją” wynikającą z poniżania innych.


Po szóste, walczyć  z poczuciem winy.  Często osoby poddane lobbingowi w pracy czują się winne, analizują swoje postępowanie, szukając przyczyny zaistniałej sytuacji. A przyczyna mobbingu  może  tkwić nie pracowniku lecz w kompleksach i braku inteligencji emocjonalnej szefowej lub szefa…
Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do Warszawy, warto napisać - mój email dobrycoach@wp.pl.
Oprócz pisania tekstów postanowiłam się z Państwem podzielić się ciekawymi adresami stron www.

 Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy - ostatnio kupiłam piękne kolczyki. To uczciwy sprzedawca. Polecam bo naprawdę warto !
http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445  TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W DOBRYCH CENACH.  


 

 



 


 

3 komentarze:

  1. To dobry temat, niestety mobing jest coraz powszechniejszy...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Temat dobry, ale wcale nie taki łatwy do wyeliminowania...

    OdpowiedzUsuń
  3. O mobbingu słyszy się niestety co raz częściej, temat na czasie, trzeba się bronić

    OdpowiedzUsuń