poniedziałek, 20 sierpnia 2018

JAK POKONAĆ ZNIECHĘCENIE?


JAK POKONAĆ ZNIECHĘCENIE?

 Dziś temat na życzenie Czytelników – Pani Jolanty z Krakowa i Pana Artura z Warszawy.

 

Problem opiszę na przykładzie Agnieszki. Agnieszka to blondynka, ma 33 lata, pracuje w Warszawie w firmie informatycznej. Od jakiegoś czasu Agnieszka ma niechęć do pracy i do swojego życia. Nie widzi ani sensu ani czegoś co mogłoby ją obudzić z marazmu w jakim się znalazła.

Pracuje codziennie po dziesięć godzin, potem wraca do domu, wykonuje domowe obowiązki – przygotowuje kolację dla swojego narzeczonego i oglądają wiadomości w TV i potem idą spać. Dzień za dniem – ciągle jest to samo.

Agnieszka nie pamięta kiedy zrobiła coś innego, coś spontanicznego. Agnieszka nie dba o siebie, ani o swój rozwój wewnętrzny ani o swoje zdrowie.

Jej dzień to obowiązki – sprawy narzeczonego, sprawy rodziców, przyszłych teściów. Agnieszka często czuje się zmęczona, wypalona.. .

Ostatnio myślała, że na urlopie wypocznie i nabierze nowych sił ale wróciła z wyjazdu na wyspę Kreta, jeszcze bardziej zmęczona. Sama nie wie co ma zrobić?.

Agnieszka nie wierzy w siebie, uważa siebie za bezwartościową a to że skończyła studia i ma dobrą pracę to był szczęśliwy zbieg okoliczności i nie ma w tym jej zasługi…

Co zrobić gdy nic się nie chce?

Po pierwsze, bardzo ważna jest samoświadomość – kim jestem? Kim chcę być, jak chcę aby wyglądało moje życie? Jaka jest moja droga? Co i kto mnie uszczęśliwia? Gdy zadałam te pytania Agnieszce, stwierdziła, że przegrała swoje życie, a nie wie kim chce być i co ją uszczęśliwia? Powoli doszliśmy co jest dla Agnieszki ważne i w jakim kierunku warto podążać…

 

Po drugie, warto pomyśleć dlaczego coś robimy ? dlaczego pracujemy? Agnieszka stwierdziła, że musi zapłacić czynsz i inne opłaty i to jest jej główna motywacja do wstawania rano do pracy. Ta motywacja jest moim zdaniem nie wystarczająca, dlatego zastosowaliśmy specjalne ćwiczenie, które miało za zadanie odkryć inne motywacje Agnieszki...

 

 Psycholog behawiorysta B.F. Skinner, uważali, że człowiek jak rozpoczyna życie jest "białą kartą". W miarę dorastania pojawiają się doświadczenia, na podstawie których tworzą się przekonania. Zgodnie z teorią behawiorystyczną motywacji musimy szukać nie tylko wewnątrz siebie lecz również w motywacji zewnętrznej – nagrodach, miłych słowach pochodzących od otoczenia.

 

Po trzecie, w pokonywaniu zniechęcenia i braku motywacji do działania, warto mieć wsparcie – kogoś, kto jest nam życzliwy i jednocześnie mobilizuje nas do pracy nad sobą.

 

Po czwarte, warto przypomnieć sobie jakie mieliśmy marzenia kiedyś i dlaczego je porzuciliśmy? Marzenia według profesora Martina Seligmana, dają napęd do działania. Nie ma znaczenia czy to marzenie jest postrzegane przez innych jako nierozsądne… warunek jest marzenie musi być w miarę realne do zrealizowania…

Jeśli masz problem, warto do mnie napisać na email - dobrycoach@wp.pl

 

Oprócz pisania tekstów dla Państwa chciałabym się podzielić ciekawymi adresami www. Od roku kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy. To uczciwy sprzedawca.

 http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445 To link to mojego ulubionego sprzedawcy pięknej i unikatowej biżuterii na Allegro Nick Sarinoko.

1 komentarz:

  1. Czasem proza życia potrafi tak przytłoczyć, że faktycznie nic się nie chce... ale dobrze że podajesz rady jak z tego wyjść:)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń