piątek, 6 lipca 2018

JAK POKONAĆ ZAKUPOHOLIZM?


JAK POKONAĆ ZAKUPOHOLIZM?

Dziś temat na specjalne życzenie Czytelniczki.

Problem opiszę na przykładzie Patrycji. Patrycja ma 29 lat i pracuje od dwóch lat w znanej Agencji Reklamowej w Warszawie. Od dawna interesowała się modą i marzyła, że wreszcie będzie ją stać na markowe ubrania.

Problemem Patrycji jest fakt,  że nie kupując ubrań czuje się nieszczęśliwa. Tylko jak kupi nieco taniej spodnie czy też bluzkę znanej firmy, czuje ekscytację, radość a nawet szczęście. Jej życie to ubrania. Odkąd zaczęła dobrze zarabiać to wreszcie mogła kupować i kupować. Czasem ma wyrzuty sumienia, że tyle wydała ale wtedy tłumaczy sobie, że kupiła daną rzecz dużo taniej a zresztą wizerunek czyli też ubiór w jej pracy jest kluczowy.

    Początkowo zaczęła od kupowania ubrań przeznaczonych tylko do pracy np. marynarek, eleganckich spódnic potem stało się to obsesją i kupowała prawie wszystko.

Codziennie myśli o tym co kupi, chodzi po galeriach handlowych, czyta amerykańskie wydanie Vogue. Partycja lubi jak koleżanki z pracy jej zazdroszczą i jak mężczyźni na nią patrzą z zachwytem.

Jej mężczyzna Marek ostatnio powiedział jej, że przesadza z zakupami, że mogłaby odłożyć chociaż trochę pieniędzy na zakup mieszkania a tak to wynajmuje i już jest coraz mniej miejsca bo wszędzie są jej ubrania.

Niedawno pokłócili się o jej zakupy, Patrycja czuje się źle z tym, że tak dużo kupuje ale nie może przestać. To jej jedyna radość i tylko jak ma dobre, markowe ubrania czuje się silna i atrakcyjna i czuje się lepsza od gorzej ubranych koleżanek.  Patrycja zauważyła, że kupuje takie same lub podobne rzeczy. Gdy robiła porządek w przedpokoju dostrzegła, że ma 5 par takich samych skórzanych butów, nawet nie wie jak to się stało…

 

Jak pokonać zakupoholizm?

 

 Po pierwsze, warto dotrzeć do przyczyny zakupoholizmu. W przypadku opisywanej wyżej Patrycji przyczyną było bardzo niskie poczucie wartości. Patrycja nie uważa siebie samej za atrakcyjną i ciekawą kobietę to ubrania miały kompensować jej braki np. w komunikacji i sprawić że ludzie zaczną na nią zwracać uwagę.

 

 Po drugie , amerykańska psychiatra Susan McElroy z University of Cincinnati już w roku 1994 sformułowała naukowe kryteria diagnozowania patologicznego kupowania - z ang. compulsive buying. Osoby cierpiące na zakupoholizm są  świadome swego niepohamowanego zachowania konsumpcyjnego i związanych z nim negatywnych konsekwencji. Mimo tego nie udaje się im zapanować nad tym pragnieniem.

 

 Po trzecie, ciężko zauważyć kiedy chęć kupowania ubrań przeradza się  w przymus kupowania. Staje się to stopniowo i najczęściej ten nałóg dotyczy kobiet.

 

Po czwarte, warto dowiedzieć się przy pomocy coacha jaka jest motywacja do zakupów. Może być motywacją zrobienie sobie przyjemności , może być też bodziec np. reklama w prasie kobiecej lub obniżony nastrój i chęć zmiany jego.

 

Po piąte, zakupoholizm może prowadzić do długów, jeszcze niższego poczucia własnej wartości, utraty kontroli nad swoimi pragnieniami a nawet może prowadzić do rozpadu związku .

 

Po szóste, pamiętać, że można z tym problemem sobie poradzić.Przy pomocy coacha pokonać uzależnienie i wprowadzić w swoje życie równowagę i spokój…

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, warto do mnie napisać, mój email dobrycoach@wp.pl

 

Oprócz pisania tekstów chcę się podzielić z Państwem ciekawymi i wartymi uwagi adresami www.

 

Od jakiegoś czasu kupuję na Allegro biżuterię od Sprzedawcy o nicku Sarinoko. Specjalne podziękowania dla Sarinoko bo właśnie tam znalazłam wyjątkowe rzeczy np. ostatnio kupiłam oryginalny pierścionek i jestem bardzo zadowolonaTO UCZCIWY SPRZEDAWCA. Polecam bo naprawdę warto !!!hpt://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=13553445TO LINK WŁAŚNIE DO SPRZEDAWCY BIŻUTERII NICK SARINOKO A TAM MOŻNA KUPIĆ PIĘKNĄ, ORYGINALNĄ BIŻUTERIĘ W FAJNYCH, DOBRYCH CENACH...

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz